Jak česká věda pomáhá v obtížné situaci
středa, 25. března 2020
Co nejrychlejší vyřešení probíhající pandemie koronaviru způsobující onemocnění COVID-19 se stalo prioritou číslo jedna. Situaci komplikují nízké kapacity na testování nemocných a také nedostatek ochranných pomůcek jako jsou roušky či respirátory. Jak se k situaci staví české vědecké instituce?
Školy vyrábí na 3D tiskárnách respirátory i obličejové štíty
Respirátory s nejvyšším stupněm bezpečnosti FFP3 vyrábí na speciálních 3D tiskárnách Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC ČVUT). Respirátory už během práce vyzkoušeli zdravotníci z Nemocnice Na Homolce. Cílem je v co nejkratší době dostat maximální počet respirátorů přímo do nemocnic. Celý proces výroby a testování je koordinován ve spolupráci s agenturou CzechInvest, která pomohla výrazně urychlit proces certifikace nového respirátoru.
Při příležitosti certifikace nových respirátorů podepsal rektor ČVUT memorandum s ministrem zdravotnictví. „Ochrannou masku, kterou vyvinuli v CIIRC ČVUT, vítáme. Je to řešení, které může pomoci ochránit nejohroženější pracovníky v terénu. Domluvili jsme se s CIIRC ČVUT a zapojenými dodavateli, že nám do konce týdne dodají 600 kusů těchto masek,“ řekl Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví. Od začátku dubna pak bude centrum dodávat minimálně 500 kusů denně.
S vývojem respirátoru začal CIIRC ČVUT teprve před týdnem. Tým výzkumníků, zapojených do evropského centra excelence RICAIP, se zaměřil na vývoj respirátoru tisknutelného na 3D tiskárnách technologií MJF (MultiJet Fusion). To, co za normálních okolností trvá měsíce, se podařilo vyřešit za sedm dní. V úzké spolupráci s vládní agenturou CzechInvest a dalšími partnery se podařilo připravit model respirátoru CIIRC RP95, který získal certifikaci jako ochranná polomaska třídy FFP3 s vyměnitelnými externími filtry. Masku lze používat opakovaně a na 3D tiskárnách vyrábět kdekoli na světě.
Více informací v článku zde.