Písek má ambici i potenciál stát se nejchytřejším městem v ČR
středa, 30. listopadu 2016
Před sto lety žil ve městě průměrně každý pátý člověk, ale podle odhadů OSN to v roce 2050 bude zhruba 70 % obyvatel. Ti vyprodukují 80 % emisí a spotřebují 75 % energie. Většina lidí bude patřit ke střední třídě propojené moderními technologiemi. S rostoucí mírou urbanizace jsou ale na města kladeny větší nároky, ať už v dopravě, energiích či v životním prostředí. Proto je potřeba minimalizovat negativní faktory, které s sebou rozrůstání metropolí přináší. Základy nové tváře měst se budou stavět nejenom na betonu, ale především na moderních technologiích a internetu.
Samotný koncept Smart Cities je ve světě známý již řadu let. Jedná se zejména o projekty ve velkých aglomeracích, jako je Manchester, Barcelona, Amsterdam, Bristol, Helsinky, Stockholm, Vídeň a mnoho dalších. Do České republiky se myšlenka Smart City dostává zhruba dva a půl roku nazpět. Z velkých měst u nás lze jmenovat Brno, Ostravu, Prahu a počínající aktivity v Plzni. Převážně se jedná o aktivity v oblasti dopravy a informatiky. Kdo však ze všech vyniká, je maličké město se 30 tisíci obyvateli z jižních Čech. Písek.
Výhodou Písku je Technologické centrum, jehož součástí je i datové centrum, na němž celé Smart City stojí, neboť jádrem projektu je práce s daty. Městští zastupitelé jednomyslně odhlasovali, že Smart City je pro Písek tou správnou cestou, a dali dohromady tzv. Modrožlutou knihu, která je pilířem vizí, kam bude město v budoucnu směřovat. Zabývá se podrobnou analýzou dat týkajících se dopravy, bezpečnosti a dalších prvků městské infrastruktury. V Písku vyhodnotili, které konkrétní kroky je třeba učinit, a díky tomu mají náskok před jinými českými městy. „Úplně nejjednodušší věc, kterou dělají ostatní, je ta, že vezmete pár senzorů, nacpete je do autobusů a už si myslíte, že máte Smart City. To ale nedává vůbec žádný význam. Musíte vědět, jaká data chcete sbírat a k čemu je posléze využijete,“ říká Jaromír Grégr, ředitel Technologického centra Písek (TCP).
Celý článek neleznete na stránkách www.ecofuture.cz.
Zdroj: www.ecofuture.cz