Odborná přednáška "Jak se loví Higgsovy bosony"
Odborná přednáška "Jak se loví Higgsovy bosony" je součástí doprovodného programu unikátní interaktivní výstavy "Accelerating science - k jádru vědy", kterou můžete až do 10. ledna 2017 vidět na českobudějovickém Výstavišti v pavilonu B4.
Přednáška se koné dne 21. listopadu 2016 od 17:00 do 19:00 hodin.
Přednášející: Mgr. Daniel Scheirich Ph.D. (Ústav částicové a jaderné fyziky, Matematicko-fyzikální fakulta, Univerzita Karlova)
Místo: Pavilon výstavy Accelerating Science (B4), Výstaviště České Budějovice
Higgsův boson je poslední objevená elementární částice, která dovršuje tzv. Standardní model elementárních částic a interakcí. Ten popisuje dynamiku a interakce subatomárních elementárních částic, ze kterých se skládá veškerá známá hmota ve vesmíru. Jedná se o fyzikální teorii mikrosvěta zformulovanou již v 60tých letech 20. století, jejíž předpovědi od té doby úspěšně odolávají přísnému testování v experimentech na stále výkonnějších urychlovačích částic. Higgsův boson, jehož existenci Standardní model předpovídá, hraje ve Standardním modelu důležitou roli související se zavedením hmoty částic. Na svůj objev si Higgsův boson musel počkat až do roku 2012, kdy ho ve srážkách na urychlovači LHC pozorovaly nezávisle experimenty ATLAS a CMS. V této přednášce si ve zjednodušené formě přiblížíme cestu vedoucí k tomuto významnému objevu.
Zdroj: www.vystavacern.cz