Infrastruktura a služby pro VaV
Jihočeský vědeckotechnický park, a.s.
Akciová společnost Jihočeský vědeckotechnický park (JVTP) byla založena Jihočeským krajem v roce 2008 za účelem podpořit intenzitu, kvalitu a rychlost šíření inovací a transfer technologií do hospodářské praxe regionu.
Posláním a smyslem JVTP je primárně podpora podnikání v regionu. JVTP firmám v nové budově (celkem je k dispozici 3097 m2) poskytuje zázemí v podobě vybavených laboratoří, kanceláří, konferenčních prostor či technologických hal a zároveň zasídleným firmám zajišťuje vše potřebné k jejich činnosti. K službám vědeckotechnického parku patří zpracování podnikatelských plánů a studií, asistence při zpracování výzkumných a vývojových projektů či finančních plánů. Další službou je dotační poradenství včetně rámcových programů, asistence při zahájení spolupráce ve výzkumné či aplikační sféře či monitoring nových vědeckých poznatků a technologických trendů. Součástí servisu je i pomoc při zajištění ochrany duševního vlastnictví.
Jihočeský vědeckotechnický park, a.s. je řádným členem Společnosti vědeckotechnických parků ČR, z.s. (SVTP), která JVTP udělila akreditační osvědčení.
Prostředí JVTP je určeno pro:
- vědecké týmy s aplikačně vývojovým technickým řešením,
- podnikatele s vazbou na výzkumné organizace,
- fungující technologické inovativní firmy,
- další firmy poskytující podpůrné a servisní služby především pro zasídlené firmy.
JVTP poskytuje prostor pro vaše nápady, v rámci kterého akciová společnost za zvýhodněné ceny nabízí pronájem vybavených laboratoří a kanceláří, přednáškových sálů i pracovišť. Zároveň je možné získat podporu ve formě poradenství v oblastech financování, zakládání firem, transferu technologií, marketingu a podobně.
Poskytování služeb:
- provoz II. etapy Jihočeského vědeckotechnického parku (JVTP)
- podpora podnikání pro start-up firmy a MSP (poskytování zázemí - vybavených laboratoří, kanceláří, konferenčních prostor či technologických hal atd.)
- doprovodné služby (zpracování podnikatelských plánů a studií, asistence při zpracování výzkumných a vývojových projektů či finančních plánů, dotační poradenství, asistence při zahájení spolupráce ve výzkumné či aplikační sféře či monitoring nových vědeckých poznatků a technologických trendů, pomoc při zajištění ochrany duševního vlastnictví)
- vytváření nástrojů podpory inovací v MSP ve spolupráci s Jihočeským krajem nebo prostřednictvím realizovaných projektů
- propojování inovačních stakeholderů
- prostředí JVTP je určeno pro:
- začínající technologicky orientované a inovativní firmy, převážně drobné, resp. malé a střední podniky v rámci regionu i mimo něj s novým technologickým záměrem/projektem.
- fyzické osoby se záměry typu spin-off, případně start-up splňující podmínku chystaného založení firmy pro realizace záměru v prostorech JVTP.
- soukromé výzkumné ústavy/firmy s převažující ekonomickou činností v oblasti výzkumu a vývoje.
- institucionalizované formy spolupráce firem - technologické platformy, klastry, sdružení firem s právní subjektivitou apod. s novým technologickým záměrem/projektem
Vybrané projekty:
- Smart akcelerátor v Jihočeském kraji a Smart akcelerátor 2 v Jihočeském kraji (podpora propojování prvků regionálního inovačního systému s cílem vytvořit efektivní inovační systém, který bude poskytovat komplexní řešení podpory inovačního prostředí v kraji)
- Enter-transfer
- Soutěž o nejlepší inovační nápad Jihoczech
- Digital Innovation Hub (Jihočeský Digi Hub)
- Jihočeské podnikatelské vouchery (podpora spolupráce MSP Jihočeského kraje a výzkumných organizací)
Jihočeská agentura pro podporu inovací, o.p.s.
Obecně prospěšná společnost byla založená v roce 2005 Jihočeskou hospodářskou komorou. Činnost společnosti spočívá v poskytování poradenství a informačních služeb (vyhledávání partnerů do podnikatelských projektů, předávání novinek v oblasti výzkumu a inovací, pořádání kurzů a školení, informace o dotačních titulech, společenské odpovědnosti, sociálních inovacích, financování energií aj.). Aktivně působí v oblasti projektové činnosti zaměřené na oblast CSR. V jižních Čechách JAIP organizuje cenu hejtmana za CSR.
JAIP provozuje I. etapu Jihočeského vědeckotechnického parku (JVTP) – 600 m2, kde má také sídlo (Na Zlaté stoce 1619) – kanceláře, laboratoře, prostor pro biotechnologické procesy se specifickým zařízením, technické zázemí (sklady, výměník, výtah, sociální zařízení), specializované sklady a další doplňkové prostory. Významnou aktivitou JAIP je správa středoevropského informačního portálu o českých biotechnologiích Gate2biotech.
Poskytování služeb:
- podpora a rozvoj inovací v Jihočeském kraji - uplatnění výsledků výzkumu a vývoje v praxi a podpora rozvoje a růstu firem zaměřených na inovace a moderní technologie, zejména v oblasti biotechnologií
- provoz I. etapy Jihočeského vědeckotechnického parku (JVTP) – podnikatelský inkubátor
- poradenství a informační služby (vyhledávání partnerů do podnikatelských projektů, předávání novinek v oblasti výzkumu a inovací, pořádání kurzů a školení, informace o dotačních titulech)
- kromě samotných pronajímatelných prostor a přístrojového vybavení nabízí JAIP – Jihočeská agentura pro podporu inovací, o.p.s. v I. etapě JVTP i doplňkové služby v podobě poradenství, zprostředkování kontaktů s výzkumnými a veřejnými institucemi, potenciálními investory a pomoc při zpracování projektů.
- nabízena je možnosti i tzv. virtuálního zasídlení
- rada konzultantů JAIP – Jihočeská agentura pro podporu inovací, o.p.s. je Krajskou inovační platformou
Jihočeská hospodářská komora
- podpora zaměstnávání
- propagace podnikání a síťování
- vzdělávání a zvyšování kvalifikace zaměstnanců
- další služby pro podnikatele
Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest (regionální zastoupení)
- podpora pro malé, střední a začínající inovativní podnikatele, podnikatelskou infrastrukturu a inovace (investiční pobídky, průmyslové zóny, využití brownfields, podpora dodavatelů, zprostředkování kontaktů se zahraničními investory, aftercare atd.)
- podpůrná schémata (CzechStarter, CzechAccelerator, CzechMatch, CzechDemo, Startup Europe ad.)
Agentura pro podnikání a inovace (regionální zastoupení)
- konzultace k možnostem získání podpory z OP PIK, poradenství příjemcům podpory a pořádání odborných seminářů k OP PIK
Biologické centrum AV ČR, v.v.i.
Úsek transferu technologií na Biologickém centru AV ČR, v. v. i.
Úsek transferu technologií na Biologickém centru Akademie věd ČR (dále jen ÚTT) je specializovaným pracovištěm, které se věnuje přenosu výsledků výzkumu a vývoje z akademického prostředí do praxe. Naším cílem je podpořit aplikaci výzkumných vědeckých objevů a inovací v komerční sféře a společnosti, čímž přispíváme k technologickému a ekonomickému rozvoji.
ÚTT nabízí komplexní podporu výzkumným týmům a jednotlivcům v celém procesu transferu technologií – od identifikace inovativních nápadů až po jejich komercializaci. Pomáháme výzkumným pracovníkům ochránit jejich duševní vlastnictví, nabízíme právní poradenství, podporujeme vznik spin-off a start-up firem a zajišťujeme licencování inovativních technologií.
ÚTT je partnerem pro vědce, firmy i investory a přispívá k rozvoji vědeckých objevů, které mohou mít významný dopad na společnost i životní prostředí.
Naše hlavní aktivity zahrnují:
- Ochranu duševního vlastnictví – Pomáháme identifikovat, chránit a spravovat majetková práva instituce, autorská práva výzkumných pracovníků a další formy duševního vlastnictví.
- Komercializaci znalostí a technologií – Zprostředkováváme jednání s potenciálními komerčními partnery a zákazníky s cílem uplatnit výsledky výzkumu v praxi.
- Zakládání spin-off a start-up firem – Podporujeme vznik nových firem za účasti výzkumných pracovníků na základě inovací z Biologického centra AV ČR, poskytujeme poradenství v této oblasti.
- Projektové poradenství aplikovaného výzkumu – Nabízíme pomoc s přípravou projektových žádostí, vyhledáváním dotačních příležitostí a správou projektů.
- Spolupráci s průmyslem – Zajišťujeme smluvní výzkum, konzultace a odborné poradenství pro firmy, které mají zájem o inovace a spolupráci s výzkumnými týmy Biologického centra AV ČR.
- Vzdělávání a podpora – Organizujeme semináře, workshopy a školení v oblasti transferu znalostí a technologií, inovací a ochrany duševního vlastnictví.
Firmám nabízíme:
- Přístup do výzkumné infrastruktury a přístup k inovativním biotechnologiím a know-how
- Zakázkový výzkum a vývoj v biologických a environmentálních vědách
- Propojení s předními vědeckými týmy a odborníky
- Využití výzkumných, laboratorních a přístrojových kapacit Biologického centra AV ČR
- Odborné konzultace a poradenství v oblasti inovací a transferu znalostí a technologií
Výzkumným pracovníkům nabízíme:
- Kompletní služby při ochraně a správě duševního vlastnictví
- Podporu při zakládání spin-off a start-up firem
- Vzdělávání a poradenství v oblasti komercializace výsledků výzkumu a vědeckých inovací
- Propojení výzkumné instituce s průmyslovými partnery a investory
- Podporu při přípravě a realizaci projektových žádostí
Rada pro komercializaci na Biologickém centru AV ČR, v. v. i.
Rada pro komercializaci (dále jen „Rada“) je zřizována jako odborný poradní orgán ředitele Biologického centra AV ČR ve vztahu ke komercializaci výsledků výzkumu a vývoje (dále jen „VaV“). Rada je složena ze zástupců vědecké, finanční, právní a podnikatelské sféry, kteří poskytují strategické poradenství a podporu v oblasti transferu znalostí a technologií. Jejím hlavním posláním je navrhování strategie pro efektivní využití výsledků VaV v komerční sféře a zajištění jejich maximálního uplatnění. Rada také funguje jako hodnotící orgán pro interní soutěže a iniciativy zaměřené na podporu inovací a komercializaci.
Českomoravská záruční a rozvojová banka, a.s.
- nabídka nástrojů pro zajištění financování záměrů v různých oblastech rozvoje podnikání (zjednodušené úvěry – např. program Jihočech, Energ, Úspory energie, S-podnik, Expanze, Covid ad.)
- nabídka záruk (např. Inostart GEN-záruka, M-záruka, Expance-záruka ad.)
- záruky a úvěry pro rodinné firmy
- program COSME (záruky za investiční úvěry a úvěry na pořízení zásob do 4 mil. Kč)
CzechTrade
- služby na podporu exportu
ENKI, o.p.s.
- aplikovaný výzkum v oblasti solární a krajinné energetiky, rybničního hospodaření, hospodaření s vodou v krajině, využití přírodních i umělých mokřadů
- provoz vědeckotechnického parku "Třeboňské inovační centrum" (centrum aplikovaného výzkumu a podnikatelský inkubátor)
Jihočeský Digi Hub
Regionální platforma spolupracujících subjektů se zaměřením na služby v oblasti postupného zavádění prvků digitalizace do všech oblastí společenského života.
Cíle a činnosti platformy:
- vytváření sítě poskytovatelů služeb - vytvoření funkčního kolaborativního uskupení různých regionálních subjektů, které jsou schopny poskytovat relativně komplexní služby v oblasti digitální transformace procesů, produktů a služeb.
- poradenské služby v oblasti digitalizace včetně možností financování
- nástroje podpory digitální transformace zejm. malých a středních podniků v regionu
- komunita a vzdělávání v oblasti digitalizace (workshopy, kulaté stoly, semináře)
- osvěta a marketing
Jihočeský kraj/Krajský úřad Jihočeského kraje
- dotační programy na podporu technického vzdělávání
- dotační program na podporu motivace žáků ZŠ k zahájení studia a následnému získání středního vzdělání s výučním listem v dlouhodobě málopočetných a trhem práce poptávaných učebních oborech vzdělání
- dotační program na podporu nových oborů na vysokých školách v Jihočeském kraji
- dotační programy na podporu rozvoje konceptu smart cities (podpora chytrých měst a obcí)
- podpora podnikatelských misí, podpora zvýhodněných regionálních úvěrů
- zvýhodněné regionální úvěry (ve spolupráci s ČMZRB)
- dotační programy realizované prostřednictvím JVTP, a.s. – např. Jihočeské podnikatelské vouchery
- přímá finanční podpora dalších podpůrných schémat (např. JHK, RAK, JSRLZ atd.)
- realizace a spolufinancování aktivit projektů Smart akcelerátor v Jihočeském kraji a Smart akcelerátor 2 v Jihočeském kraji
- intervence v oblasti středoškolského vzdělávání (reakce na potřeby trhu práce), financování investičních a neinvestičních opatření v oblasti středoškolského vzdělávání – Jihočeský kraj zajišťuje propojení a spolupráci se středními odbornými školami (na úrovni středoškolského vzdělávání jsou vytvářeny nové vzdělávací programy s modifikací pro nové trendy řešené v rámci RIS3 strategie.
- kofinancování vybraných projektů a aktivit v oblasti VaVaI
- podpora rozvoje robotizace a automatizace procesů ve veřejné správě, podpora elektromobility, podpora rozvoje chytrých řešení, digitalizace
Jihočeská společnost pro rozvoj lidských zdrojů
Jihočeský pakt zaměstnanosti
- JSRLZ je nositelem Jihočeského paktu zaměstnanosti, který má za cíl koordinovaně řešit problémy regionálního trhu práce včetně zajištění činností observatoří trhu práce
- Jihočeský pakt zaměstnanosti byl ustanoven memorandem o spolupráci uzavřeným Jihočeským krajem, Úřadem práce ČR, Jihočeskou hospodářskou komorou, Českomoravskou konfederací odborových svazů, Jihočeskou univerzitou a Vysokou školou technickou a ekonomickou České Budějovice
- strategickým cílem Jihočeského paktu zaměstnanosti je koordinované řešení problémů na regionálním trhu práce včetně zajištění činností observatoří trhu práce prostřednictvím:
- monitoringu potřeb trhu práce
- podpory vzniku nových pracovních míst, zejména těch pro vysoce kvalifikovanou pracovní sílu.
- udržením stávajících pracovních míst a pravidelným zvyšováním kvalifikace obyvatel.
- udržením a vylepšením své pozice mezi pěti regiony s nejnižší mírou nezaměstnanosti v ČR v dlouhodobém horizontu.
- projekty podporují vzdělávání (např. FlexiSTART – zaměření na flexibilní formy zaměstnávání, KOMPAS – zpracování a aktualizace predikcí trhu práce)
- Jihočeský pakt zaměstnanosti je Krajskou inovační platformou
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Kancelář transferu technologií Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích (dále jen KTT)
partner s dlouholetými odbornými zkušenostmi:
KTT je specializované pracoviště, které se zaměřuje na přenos znalostí a technologií mezi univerzitním prostředím a aplikační sférou za účelem jejich komercializace. Byla zřízena v roce 2012 a od té doby pomáhá přenášet nové nápady, znalosti a technologie do reálného světa.
Kancelář poskytuje komplexní podporu akademickým a výzkumným pracovníkům a studentům s cílem uplatnit co nejvíce jejich myšlenek, výsledků a know-how v praxi.
Dále poskytuje zájemcům z jednotlivých fakult na JU projektové poradenství, tj. kompletní služby při přípravě a podání projektových žádostí a vyhledávání dotačních možností, včetně administrativního a finančního vedení, sestavování rozpočtu, podpory při plnění dílčích projektových aktivit, jakými jsou například workshopy, semináře, konference.
Našim cílem je:
- rozvíjení vztahů na úrovni jednotlivých fakult a ústavů
- budování uživatelsky přívětivého procesu transferu technologií a znalostí směrem ke komerční sféře
- aktivní prosazování a ochrana duševního vlastnictví univerzity a vyhledávání možností uplatnění
- oboustranně prospěšné propojení s akademickou a odbornou činností jiných univerzit, i v mezinárodním měřítku
- rozšíření a zintenzivnění spolupráce univerzity s firmami
KTT zajištuje služby pro:
- vědecké a akademické týmy s aplikačně vývojovým a inovačním potenciálem v celé šíři duševního vlastnictví
- pro studenty s tématy s přesahem do aplikací
- pro fungující inovativní firmy
Firmám nabízíme:
- inovativní technologie k licencování
- zakázkový výzkum a vývoj
- vyhledání vhodných partnerů pro společný výzkum
- zprostředkování odborných konzultací s výzkumníky
- využití výzkumných, vývojových, laboratorních a přístrojových kapacit na univerzitě
- poradenství v oblasti transferu technologií
- zajištění celkového servisu
- propojení na investorské skupiny
- propojení na mentory různých tematických oblastí
Výzkumníkům a studentům nabízíme:
- kompletní služby při přípravě a podání projektových žádostí
- správu duševního vlastnictví univerzity, pomoc při jeho identifikaci a ochraně
- administrativní a právní podporu původců vynálezů
- vzdělávání a poradenství v oblasti transferu technologií
- spolupráci při přenosu znalostí a technologií do praxe
- zprostředkování spolupráce s komerční sférou
- vedení licenčních jednání s potenciálními zákazníky
- komplexní podporu při zakládání spin off firem
- propagaci výzkumných aktivit jednotlivých pracovišť
- organizování konzultací, seminářů a workshopů
- konzultaci při tvorbě plánů komercializace
- marketingové a propagační služby při uplatňování výsledků výzkumu a vývoje na trhu
- provedením celého procesu založení start up či spin off firem
Vybrané zajímavé inovativní projekty:
- Podpora aktivit PoC na Jihočeské univerzitě
- Soutěž o nejlepší aplikovaný inovační nápad JU INNOvation
- Soutěž o nejinovativnější studentský nápad INVEST DAY
- Budování expertních kapacit – transfer technologií: Rozvoj kanceláře transferu technologií na JU
- Spin off curiculum
Zasíťování KANCELÁŘE TRANSFERU TECHNOLOGIÍ JU
Národní:
- národní platforma Transfera (místopředsednictví)
- CEBIO – člen
- AIP – člen
- MV člen poradní komise bezpečnostního výzkumu
- MPO – člen Národní inovační platformy
Mezinárodní:
- ASTP Proton NAAC-člen předsednictva
- ITTN – člen, AUTM – člen
- Evropský patentový úřad - člen výboru PATLIB
- RM Ambassador pro ČR
- RM Ambassador pro TT
Rada pro komercializaci
Regionální agrární komora Jihočeského kraje
- komplexní nabídka poradenství a informační servis zemědělským podnikatelům
- systematická podpora regionálních výrobců potravin - Chutná hezky. Jihočesky.
- podpora agroturistiky
- provoz agrowebu (www.agroreport.cz)
Regionální kontaktní organizace jižní Čechy - ERA
- regionální kontaktní organizace – kontakt pro Evropský výzkumný prostor (RKO-ERA) je součástí sítě regionálních a oborových kontaktních organizací NINET, které jsou financovány MŠMT prostřednictvím programu INTER - EXCELENCE.
- cílem partnerských Regionálních kontaktních organizací – ERA je aktivně podporovat zapojení regionálních vědecko-výzkumných pracovišť do projektů mezinárodní vědecko–výzkumné spolupráce, a to zejména prostřednictvím poskytování informací o možnostech financování výzkumných a vývojových projektů a souvisejících tématech
RERA a.s.
Realizace mezinárodních a přeshraničních projektů na podporu rozvoje podnikatelského a inovačního potenciálu v regionu – např.:
- podpora crowdfundingových kampaní (crowdfunding Hub, projekt CROWD-FUND-PORT)
- Erasmus pro mladé podnikatele
- LINDANET (platforma / síť evropských regionů postižených kontaminací lindanem a dalšími POP látkami)
- MOMAr (mezinárodní platforma v oblasti využívání kulturních a přírodních zdrojů)
- SOCIAL SEEDS (využití potenciálu sociálních podniků pomocí standardizovaného nástroje pro vývoj a evaluaci)
- INNOVAge (hodnocení možnosti založení klastru sociálních služeb v Jihočeském kraji)
- SENSES (podpora vzniku nadnárodní sítě sociálních podniků a institucí v této oblasti)
Smart region jižní Čechy
- regionální platforma pro rozvoj konceptu Smart City v Jihočeském kraji (konsorcium klíčových partnerů, kteří mají zájem na tvorbě koncepčního a technologického prostředí podporujícího vznik a realizaci pilotních projektů v oblasti rozvoje chytrých obcí a měst)
- cílem činnosti je sběr informací, výměna zkušeností a iniciace přípravy a zavádění pilotních projektů, které jsou klíčovým předpokladem pro budoucí efektivní řešení otázek v oblastech energetiky, dopravy, budov či informačních a komunikačních technologií)
- aktivity platformy jsou formalizovány do podoby poradního orgánu Rady Jihočeského kraje (Komise Smart region jižní Čechy), Komise zřizuje pro svou činnost tematické pracovní a expertní skupiny (čistá mobilita, energetické úspory, data, doprava)
- Komise Smart region jižní Čechy je Krajskou inovační platformou.
Sociální inkubátor
- platforma pro podporu inovací v sociálním podnikání (zvýšení využití potenciálu sociálně znevýhodněných skupin pro realizaci sociálních inovací, zahájení podnikání či začlenění do trhu práce)
- iniciace a rozvoj sítě spolupracujících partnerů (stakeholderů) propojující podnikatelskou sféru se subjekty zastřešujícími osoby znevýhodněné na trhu práce (vznik nových sociálních vztahů a spolupráce)
Úřad práce ČR (regionální zastoupení)
- příspěvek na zřízení společensky účelného pracovního místa za účelem výkonu samostatné výdělečné činnosti
- překlenovací příspěvek atd.
Vysoká škola ekonomická - fakulta managementu v Jindřichově Hradci
- nabídka prostor k pronájmu, prostory a plochy pro prezentaci produktů a služeb
- pořádání konference pro mladé výzkumné pracovníky
Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích
- vysoká škola zřizuje ústavy (technicko-technologický, podnikové strategie, znalectví a oceňování) pro posilování spolupráce VŠTE s podnikovou sférou:
- příprava a realizace výzkumných a inovačních projektů a spolupráce při zajišťování odborných praxí studentů
- soustředění zdrojů na výzkum, zajištění výstupů v rámci aplikovaného výzkumu (např. patenty či užitné a průmyslové vzory)
- při škole funguje Projektové a inovační transferové centrum, s.r.o. (společné pro technické a ekonomické obory) zajišťující transfer znalostí a s tím související tvůrčí činnost směrem k aplikační sféře
- vzdělávání v technických profesně zaměřených studijních programech (Strojírenství, Doprava a logistika, Stavitelství), ekonomický program Ekonomika podniku s vazbou na technické obory, dále je k dispozici akreditovaný program Řízení lidských zdrojů a v přípravě program Business analytik, který je intenzivně poptáván podnikovou praxí.
- centrální laboratoře pro posílení praktické výuky a rozvoj inovačního potenciálu (1. etapa realizována, 2. etapa v přípravě) - je možné zkoumat tvrdost materiálů, provádět měření a složení těchto materiálů, nebo vytvářet zcela nové výrobky za pomocí CNC strojů.
- podpora spolupráce s podnikovou sférou (společně řešené výzkumné projekty a granty, cílený podnikový výzkum, zakázky z podnikové praxe)